Quantcast
Channel: ORIGO címkék - sugárzás
Viewing all 147 articles
Browse latest View live

Hamarosan beléphetünk a csernobili tiltott zónába

$
0
0
Új, 360-fokos előzetes látott napvilágot a Csernobil virtuális valóság (VR) program keretében készülő anyagból. A film minden eddiginél részletesebben mutatja be a katasztrófa helyszínét 30 évvel az atomerőmű-baleset után.

Hatalmas ősi napkitörés árnyéka vetül a leendő Mars-misszióra

$
0
0
Több mint 1200 évvel ezelőtt egy hatalmas szupernapkitörés érte bolygónkat. Ennek vajmi kevés hatása volt akkor a Földön élőkre, ha azonban ez az esemény most következne be, veszélyt jelentene az űrben tartózkodó asztronautákra. Éppen emiatt egy új kutatás úgy látja, a fokozottabb naptevékenységgel járó sugárzás komoly fenyegetést jelenthet az űrutazásról szőtt tervekre, így a leendő emberes Mars-misszióra is.

A mobilsugárzás kissé növelte az agydaganat kockázatát

$
0
0
Egy új amerikai kutatás szerint, amelyet patkányokkal végeztek, a mobiltelefon sugárzásának kitett hím állatoknál csekély mértékben megnövekedett az agydaganat kialakulásának kockázata. 

Két szupernóva-robbanás megváltoztathatta őseink viselkedését

$
0
0
Két közeli szupernóva-robbanás jelentősen befolyásolhatta az emberelődök viselkedését, derült ki egy új kutatásból.

Balul sült el az első kísérleti víz alatti atomrobbantás

$
0
0
Hetven évvel ezelőtt, 1946. július 25-én az USA hadserege új típusú nukleáris tesztet hajtott végre. Először robbantottak víz alatti atombombát. A kísérleti robbantás meglehetősen balul sikerült. Ennek ellenére ezt még további négy robbantás követte egészen 1962-ig.

Most már ki sem kell nyitnunk a könyvet, hogy elolvassuk

$
0
0
Az MIT kutatói olyan algoritmust hoztak létre, amelynek segítségével kinyitás nélkül, 9 oldalnyi mélységben képesek "elolvasni" egy könyv írását, terahertzes sugárzással megkülönböztetve a tintát a papírtól. Az eljárás sokat segíthet a régi, sérülékeny kötetek kutatásában.

Veszély leselkedik a leendő Mars-expedíció résztvevőire

$
0
0
Emlékezetes élmény lesz a Mars-utazás a vörös bolygóra tartó asztronauták számára? A Kaliforniai Egyetem kutatóinak legújabb tanulmánya alapján nem biztos, ugyanis nagy energiájú töltött részecskék fogják bombázni az űrhajósokat a hosszú út alatt. Ez komoly, hosszú távú agyi károsodásokat idézhet elő, ami demenciához és más kognitív károsodásokhoz vezethet ? derült ki állatkísérletekből.

Nem lesz móka és kacagás az első Hold-túra

$
0
0
Szűnni nem akaró hányinger, felpuffadt arc, állandó vizelési inger ? bár az űrturizmus kétségtelenül látványos kikapcsolódási forma, az egy hétig tartó, Hold körüli kaland korántsem lesz olyan kellemes élmény, mint azt a leendő utasok hiszik. Szakértők mesélnek a várható egészségügyi hatásokról, illetve kockázatokról.

Eltitkolták minden idők egyik legnagyobb nukleáris balesetét

$
0
0
Brutális következményekkel járt egy Kazahsztánban végrehajtott 1956-os nukleáris kísérlet. Bár a teszt mindenki előtt ismert volt, a hatásokat évtizedeken át titkolták a szovjet hatóságok. Egy most fellelt dokumentum szerint a Szemipalatyinszk térségét érő sugárszennyezés következményei sokkal súlyosabbak voltak a csernobili baleseténél.

A feltámadás titokzatos ereklyéje, a torinói lepel

$
0
0
A katolikus egyház és a világtörténelem egyik legtitokzatosabb ereklyéje, a Krisztus halotti leplének tartott és a torinói Keresztelő Szent János dómban őrzött relikvia eredetével kapcsolatos kiélezett viták mind a mai napig nem jutottak még nyugvópontra. A leplen számos olyan nyomot rögzítettek, amelyek szoros egyezést mutatnak a bibliai szenvedéstörténetben írtakkal.

Sugárzás miatt zártak be egy óvodát

$
0
0
Bírósági végrehajtók rendelték el egy kemerovói óvoda bezárását, miután a megengedettnél nagyobb radioaktív sugárzást mértek az intézmény helyiségeiben.

Az al-Dzsazírát kivonják a kábeltévék kínálatából

$
0
0
Antidemokratikusnak nevezte és elítélte az al-Dzsazíra hírtévé, hogy Izrael bezáratja az ottani irodáit.

Magas radioaktivitási szint egy japán játszótéren

$
0
0
Magas radioaktivitási szint egy japán játszótéren

Még mindig sugárszennyezett víz szivárog a tengerbe

$
0
0
Hét évvel a fukusimai atomkatasztrófa után még mindig szivárog sugárszennyezett víz a tengerbe a fukusimai erőműből - állapította meg tanulmányában egy japán tudós.

Eloltották a tüzet Csernobilnál

$
0
0
Sikerült eloltani a tüzet a csernobili zónában lévő erdős területen, ott, ahol a legmagasabb a sugárzás szintje. Már csak az aljnövényzet és néhány fa izzik.

Nem tudni, mutáns-e a csernobili tiltott zónából megszökött farkas

$
0
0
A csernobili katasztrófa után a környékről eltűntek az emberek, ez viszont kedvezett a vadvilágnak, amely hamarosan birtokba vette ismét az egész térséget. Az állat- és növényvilág egy része ?virágzik", olyannyira, hogy kezdenek a tiltott zónán túl is terjeszkedni. Az European Journal of Wildlife Research című folyóiratban megjelent publikáció szerint egy farkas már biztosan elhagyta a régiót.

Amerikai borokban mutatták ki a fukusimai sugárzást

$
0
0
A 2011-es fukusimai baleset után radioaktív szennyeződés árasztotta el a környező vizeket és földeket. Hét évvel később a nukleáris katasztrófa nyomait a világ másik felén is kimutatták ? egészen pontosan a kaliforniai borokban.

Láthatatlan fénytől izzik a világegyetem

$
0
0
Az ESO VLT távcsőegyüttesének MUSE műszerével végzett mélyészlelések távoli galaxisok körüli hatalmas kozmikus hidrogénraktárak létezésére utalnak. A MUSE kivételes érzékenysége lehetővé tette a halvány hidrogénfelhők Lyman-alfa-sugárzása utófényének közvetlen detektálását, csaknem az egész égbolt láthatatlan izzásának felfedését.

Egyetlen villanás elpusztított egy egész világot

$
0
0
?Kicsi a bors, de erős" ? tartja a mondás, amelynek megállapítása hatványozottan igaz az űrben hemzsegő vörös törpecsillagokra. Bár tömegük csupán töredéke a Napénak, kitöréseik során mégis elementáris erejű pusztítást képesek okozni, ez a tény pedig már önmagában igen valószínűtlenné teszi a körülöttük keringő bolygókon az élet megjelenését. Vagy tévedünk? Létezik-e bármilyen stratégia, amivel a sarjadzó földönkívüli organizmusok megvédhetik magukat? Egyáltalán, mitől ilyen vadak és rombolók a vörös törpék? Többek között erről is kérdeztük a szóban forgó égitesteket vizsgáló NASA-kutatás résztvevőit.

Hatalmas robbanás várható a galaxisunkban, eltalálhatja a Földet

$
0
0
Tudósok nemzetközi csoportja egy tőlünk alig 8000 fényévre található, nagytömegű, szélkerék formájú csillagrendszert fedezett fel a Tejútrendszeren belül. Az új eredmény megkérdőjelezi a nagyobb csillagok pusztulását leíró jelenlegi elméleteket, továbbá az sem elképzelhetetlen, hogy első ízben fog lejátszódni gammakitörés a Tejúton belül.
Viewing all 147 articles
Browse latest View live